Hlasová terapie (vibrační, rezonanční)

Hlas je přímým vyjádřením duše.“ (Alfred Wolfsohn).

Zpěv je přirozeným prostředkem k sebevyjádření. Už malé dítě používá hlas zcela přirozeně: přirozeně dýchá, deklamuje a využívá svůj rezonanční potenciál. Dospělý člověk většinou tuto schopnost díky nahromaděným emocionálním a tělesným blokacím ztrácí…“ (Markéta Dvořáková, kurzyzpevu.webnode.cz/)

Hlas jako nástroj osobního růstu ("Píseň mého já")…“ (Sanne Storm)

Hlasová terapie vychází z postupů prociťování hlasových resonančních (alikvotních) vibrací podle Davida Hykese, z obecné artikulační metodiky z pohledu logopedicko-dechových souvislostních zákonitostí (především v rovině „zadní“ prostorové artikulace) a z principů vlastní technické výuky zpěvu, obecné rétoriky a emočního hlasového projevu (Voice Movemen Therapy). Terapeut navazuje na své dlouhodobé kurzy alikvotního (bifonického) zpěvu (alikvotnizpev.webnode.cz/) a rozšiřuje pomocí již dané metodiky hlasově-dechový a hlasově-vibrační terapeutický dopad na všeobecnou i vybranou lokální oblast těla. Zkušenosti terapeuta vycházejí z více jak 25leté profesionální pěvecké praxe napříč hudebními žánry (sólový operní i koncertní zpěv, etnická a lidová hudba, rock, alternativní hudba, muzikál [viz životopis nebo www.petrmatuszek.cz]), z dvacetileté oficiální pedagogické činnosti (konzervatoř, hlasová výchova herců, semináře pro VŠ), z vedení vlastních pěveckých kurzů, výuky etnických hlasových technik ad. V jeho výcvikových postupech hlas slouží jak jako konkrétní verbální či neverbální komunikační prostředek, tak jako nástroj k přirozenému zharmonizování těla.

Kurzy pěveckého výcviku v rámci terapeutického plánu naplňují jak duševní i tělesnou potřebu fyzicky-pocitového vnímání „krásna“ v rámci vlastní vokální produkce, tak potřebu emoční ventilace v rámci celkové detoxidace organismu. Klienti se zde učí základním hlasovým dovednostem (správné deklamaci, propojení dechového sloupce, využití rezonančních prostor, intonační stabilitě ad.), které postupně využívají k emoční i informační ventilaci, k dosažení energetického očištění, duševní i tělesné relaxace a k získání vlastní harmonicko-energetické stability. Nikdo předem nemusí umět zpívat! Práce s hlasem a s hlasovou technikou není ve své podstatě závislá na hudebním sluchu ani na přímých pěveckých dispozicích! Výcvik je veden tak, aby se každý naučil používat svůj hlas v rámci každodenního provozu s maximálním využitím svých tělesných dispozic. Terapeut postupně odbourává dechové i komunikační (tedy i pěvecké) blokace klientů (např. společným zpěvem, deklamační gymnastikou, hlasovými improvizacemi apod.), učí je prociťovat a ovládat hlas… Pomocí vědomé práce s hlasem tak klienti lépe zvládají stresové situace, pročišťují energetické dráhy apod. Ve výuce samotných hlasových dovedností je kladen důraz jak na procítění dechového a rezonančního základu každého hlasového (pěveckého, mluveného, nonverbálně frustračně uvolňujícího apod.) projevu a na osvojení si základních technických postupů správné „vokalizace“ (deklamace, upevňování intonace, ovládnutí hlasem velkého prostoru atd.). Kurzy jsou tak vhodné i pro učitele, pro lidi trpící vadou řeči, chronickou únavou hlasivek apod. Klienti se tak naučí pomocí hlasové „autoterapie“ překonávat psychické (i některé tělesné) bloky, komunikačními a vokálními projevy posílí zakotvení své osobnosti apod. Hlasová terapie je i důležitou součástí psychické rehabilitace a odvykacích kůr v oblasti návykových látek.

Součástí vokálního výcviku (jak po stránce prožitku, tak po stránce technické) je metoda alikvotního (bifonického) zpěvu: „I nejjednodušší alikvotní zpěv vytváří krásné, slovy těžko popsatelné pocity – vibrace harmonických tónů postupně prostupují celé tělo, mysl se uvolní, přichází oproštění od stresu, meditace, obnovuje se přirozená cirkulace energie. Ne nadarmo se původně využíval především jako prostředek pro meditaci nebo ke zjitření mimosmyslového vnímání..." (Petr Matuszek, alikvotnizpev.webnode.cz/). Alikvotní zpěv vytváří nádherný souzvuk, jedná se vždy o absolutně čistý interval. Oba tóny mají dokonale stejné chvění, které u zpěváků a citlivých posluchačů přináší vibrace dokonalé harmonie (viz nahrávka v MP3 v kapitole Foto a ukázky - Hudební nahrávky). To pomáhá odstraňovat nejen psychické problémy (stres, poruchy soustředění apod.), ale i některé poruchy fyzického rázu (uvolňuje energetické bloky atd.).