Využití postupů kontaktní terapie
Postupy kontaktní terapie jsou v programu HADE terapie pomocnou, ale velmi často využívanou fyzioterapeutickou metodou. Používá se podle momentální potřeby jak v rámci komplexního výcvikového programu, tak pro řešení individuálních potřeb a problémů klientů. Zahrnuje principy od reflexních lokálních masérských technik (svaly, ruce, svalově-energetická centra na zádech, na šíji, hlavě ad.) po tělesné manipulace v rámci metody, kterou rozpracoval japonský mistr Tanaka).
Kontaktní reflexní stimulace využívá různě dlouhé a různě směřované komprese akupresurních bodů, po kterých v následném uvolnění následuje přirozenou cestou jejich relaxace. Stimulací konkrétních bodů či oblasti těla si pak klient uvědomí svalové či orgánové sounáležitosti či energetické propojenosti. Touto cestou můžeme nejen uvolnit svalové a šlachové napětí, ale lze tak pomoci léčbě alergických a astmatických nemocí (v kombinaci s dechovými cviky), podpořit celkovou imunitu, můžeme tak i napomoct vyrovnání vadného držení těla apod. Postup kontaktní reflexe je mnohdy zásadní jako doplňující metoda v rámci dechové, hlasové či harmonizačně-energetické terapie (energetické přemostění, stimulace neaktivních oblastí dechového procesu, reflexní vibrační proznění konkrétních resonančních prostor apod.). "…někdy jen dotyk, či drobná masáž udělá víc, než pohovor či jiná terapie. Propojí se ty správné cesty a pět minut nemyšlení na stres či starost nastartuje pozitivní propojky v mozku a člověk se samoléčí…" (Bc. Rostislav Řezníček DiS, zkušenosti z přímé masážní a terapeutické praxe).
Dotyková terapie není běžnou součástí HADE harmonizačně-relaxačního výcviku, ale je poměrně často po domluvě s klienty využívána jako potřebné doplnění jak v rámci skupinové, tak individuální praxe. Kontaktní terapii je také možno domluvit jako samostatný terapeutický program. Je pak doporučován "párový" výcvik, kterého se účastní dva nebo vice lidi, kteří si na sobě navzájem budou postupy kontaktní terapie zkoušet.
Využití tektonické sounáležitosti v rámci pulsační (rytmické) terapie
V rámci výcvikových programů prioritně směřovaných k dechové (energetické), hlasové a pohybové terapii jsou využívány prvky terapie rytmické (pulsační). Nejedná se tedy o komplexní výcvikový program, pouze o podpůrnou metodu zesilující účinek základních terapeutických technik. Jejím základem je vnímání spojitosti vnější pulsace(produkované) s pulsací vnitřní (tep srdce, emoční svalové či nervové stahy, třesy apod.). Cílem je naučit se tato postupně pěstovaná propojení využívat k ovlivnění emočních či tělesných problémů.
Klienti jsou postupně vedeni k procítění tepu srdce, pulsace krevního oběhu a dalších rytmických vibrací vlastního těla. S nimi se pak snaží zharmonizovat vlastní cvičební postupy: pohyb, dech, hlasový projev… Zároveň se učí i vstřebávat účinky vnější, nejlépe vlastní rytmické produkce (bubny, dupání, rytmizace slov apod.): pomocí ostinátních rytmických vzorců tak na mimosmyslové úrovni vstřebávají rytmickou pulsaci, její harmonizační a uvolňující účinky na fyzické i duchovní tělo. Propojenost vnitřní i vnější pulsace ve spojení s vlastním emočním prožitkem rytmické vibrace pak klienty nejen tělesně i duševně uvolňuje, ale v rámci rozcitlivělé relaxační vnímavosti se učí vnější „pulsací“ zpracovávat prvky vnitřního fyzického i psychického neklidu (úzkostné stavy, strach, roztěkanost, dechovou nejednotnost ad.).